..:: Serka Tohumculuk Ltd.Şti. ::..


İçeriğe git

Yem Şalgamı

Yem Bitkileri


Yem Şalgamının Özellikleri ve Tarımı


ÖZELLİKLER
*Çok yüksek kuru madde verimi.
*Muhte
şem tesis olma.
*Küçük ve büyükba
ş hayvanlar için uygun,Lezzetli.
*Çok yüksek kök verimi
*Küllemeye kar
şı dayanıklı.
*2. ürün için ideal.
*350- 400 kg/da kuru madde verimi.
*8.000-10.000 kg/da taze ya
ş ürün verimi
*%19-20 ham protein.
*68-70 sindirilebilirlik
*11 MJ/KG kuru madde de metabolize edilebilir enerji

ÇEŞİT
Samson, ekimden itibaren 10-12 hafta içinde gelişen, lezzetli, besleyici, tetraploid bir yem şalgamı çeşididir. Yaprakların yanı sıra, toprağın üzerinde gelişen mor köklerinden de faydalanılabilen, lezzetli bir çeşittir. Samson, patatesi veya tahıl hasadını hemen takiben ekilebilir. Yetiştirilmesi çok kolaydır.
Ekim dönemine bağlı olarak Yeşil yaprak ve yumru verimi ile birlikte genelde dekara 10 tonu geçen taze kuru madde verir. Bunun yaklaşık olarak 3000-4250 kg/da’ı yeşil yaprak, 4500-6500 kg/da’ı yumrudur. Kuru madde içerisinde, yapraklarında % 17-21 oranında, yumrularında % 11-15 oranında ham protein bulunmaktadır. Bileşiminde % 91 oranında su, % 1.3 ham protein, % 0.2 ham yağ, % 1.1 ham selüloz, % 5.8 N’siz öz madde, % 0.9 hazmolabilir protein, ve % 9.7 nişasta bulunur.

EKİM VE TESİS OLUŞ
Tek başına 300- 400 gr/da veya karışımda 100-200 gr/da olarak ekilir. Bölgeden bölgeye iklimsel değerlere göre değişmekle birlikte 15 Temmuz’dan Kasım başına kadar ekim yapılabilir. Tohumları 8-10 günde çimlenip, çok kısa sürede büyüyebilmektedir. Ekimden 10-12 hafta sonra yedirmeye uygun hale gelir.

KULLANMA ŞEKLİ
Hava şartları uygun olduğu sürece toprakta bırakılarak sökülüp taze olarak tüketilebileceği gibi, silaj yapımında da kullanılabilir. Sağlam kökü olduğu için çok az fire verir. Kuru maddesi içerisinde % 5 oranında şeker olduğu için hayvanlar severek yemektedirler. Hayvanlarda kabız yapıcı yemlerin durumunu düzeltmek için ilave yem olarak verilir. Sonbaharda erken olgunlaşğı için pancardan daha önce hayvanlara yedirilebilir. Yaprakları ve yumruları küçük parçalara bölünerek verilirse daha iyi sonuç alınmaktadır. Bazen yumruları yerken hayvanın ağzına yumru üzerindeki kurumuş toprak parçacıkları dişlerinin kırılmasına neden olmaktadır. Yıkanıp ya da küçük parçacıklara bölünmesi daha uygundur. Yem şalgamı mısır silajından % 11 daha fazla kuru madde, % 46 daha fazla protein vermektedir. Ayrıca Mg,Na, Fe, Mn ve Zn miktarları daha fazladır.

Ana Sayfa | Firmamız | Yem Bitkileri | Çim Tohumları | Mera Karışımları | İletişim | Site Haritası


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön